Rozmnožování

Rozmnožování

Samičky jsou pohlavně dospělé již kolem 4 – 6 týdnů, samečci dospívají o něco málo později, přibližně v 6 – 8 týdnech.
Samičku je možné připustit nejdříve ve 3 měsících a váze 500g. Vhodnější je ale počkat na věk okolo 6 měsíců, až bude samička vážit 700 – 800g.
Důležité je to, aby samička porodila první mláďata do 1 roku. Pokud do té doby nebude samička rodit, dochází k pevnému spojení pánevních kostí a porod by mohl mít fatální následky, jak pro samičku, tak pro mláďata. Proto připouštíme samičku nejpozději v 10 měsících.
Mezi dalším porodem by měla následovat pauza alespoň 3 měsíců, aby samička mohla zregenerovat. Samičku připouštíme nejpozději ve 3 – 4 letech.

Připuštění
Samička má říji přibližně každých 16 dní. Říje trvá jen několik hodin. Samec tak má jen okolo 10 hodin, aby mohl nakrýt samici. Pokud není samice v říji, samce odhání. Abychom měli jistotu, že samec stihl samici nakrýt, necháme je pohromadě měsíc.

Březost
Samice je březí 59 -72 dní (průměrně 68 dní). Samice většinou přibývají až ke konci březosti a mají tvar „hrušky“. Samice by měla dostávat během březosti dostatek vitamínu C. Na konci březosti můžeme cítit pohyby mláďat. Opatrně přiložíme obě ruce na boky samičky a čekáme, až ucítíme pohyb mláděte. Samička by měla mít během březosti dostatek klidu, proto ji nekoupeme a zvedáme ji jen v nejnutnějších případech (při čištění ubikace).

Porod
Porod nejčastěji probíhá v noci, ale není to pravidlem. Před porodem bychom měli oddělit samce, protože samice má po porodu říji a samec by mohl samičku nakrýt. Další těhotenství by bylo pro samičku vyčerpávající. Před porodem si samice najde klidné místo, kde může rodit. Samice rodí ve stoje, v nahrbeném postoji. Porod trvá kolem 15 minut, ale může trvat klidně i hodinu. Samice má většinou 1-6 mláďat (v průměru 3).  Porodní váha mláďat se pohybuje od 60 – 120 gramů, záleží na počtu mláďat ve vrhu. Mládě se rodí hlavičkou napřed. Jakmile mládě vyjde ven, samička překouše plodové obaly, pupeční šňůru, obaly sežere a mládě olíže do sucha. Samice nejprve překouše plodové obaly u nosu mláděte, aby se mohlo poprvé nadechnout. Pak také následují další mláďata. Po každém mláděti vyjde placenta, která obsahuje hormon oxytocin. Ten je vylučován neurohypofýzou do krevního oběhu a zajišťuje stahy při porodu a spuštění kojení. Porod probíhá většinou bez komplikací a samička nepotřebuje pomoc. Mohou však nastat komplikace, kdy je morčátko v děloze špatně umístěné, nebo jsou porodní cesty úzké. V takovém případě je nutný zákrok veterinárního lékaře.
Mláďata se rodí plně vyvinutá, osrstěná a vidoucí. Mláďata jsou již od narození schopná jíst tuhou stravu, přesto je samice kojí a to do věku 3 – 5 týdnů.

Odstavení
Mláďata můžeme odstavit ve věku 4 týdnů a hmotnosti 250 g. Samečky oddělit musíme, aby nedošlo k vzájemnému páření. Samičky můžeme ponechat se samicí.